Egipt podstawowe informacje

Egipt – podstawowe informacje

Zanim wyjedziemy do Egiptu, powinniśmy zapoznać się z jego specyfiką i poczytać podstawowe informacje na temat atrakcji turystycznych, spraw związanych z codziennym życiem, cenami i warunkami bytowymi. W niniejszym artykule zajmiemy się omówieniem kwestii zgoła podstawowych. Zapraszamy do lektury.

Język. Egipcjanie nawykli już do kontaktu z obcokrajowcami, dlatego nie powinniśmy mieć problemów komunikacyjnych. Poziom znajomości języka angielskiego nie jest może szczególnie wysoki, ale bez problemu dogadamy się w sprawach podstawowych. W większych miastach możemy spotkać Egipcjan, którzy mówią sprawnie w języku francuskim i rosyjskim.
Elektryczność. Osoby, które nie mogą żyć bez laptopa, komórki i innych urządzeń elektrycznych, nie muszą się martwić. Kontakty elektryczne w Egipcie mają to samo napięcie co gniazdka europejskie.
Zdrowie. Woda kranowa w Egipcie jest mocno chlorowana, w związku z czym turyści powinni wystrzegać się jej picia. Nie poleca się również kupowania jedzenia w budkach i niesprawdzonych punktach. Stołujmy się w restauracjach hotelowych, bądź kupujmy jedzenie w sklepach.

Sanitariaty. W egipskich miastach bardzo rzadko możemy spotkać toalety publiczne, a jeżeli już je spotkamy, nie są najczęściej zbyt czyste.
Osoby niepełnosprawne. Infrastruktura drogowa i miejska nie jest w Egipcie nazbyt rozwinięta, w związku z czym osoby niepełnosprawne będą miały trudności w poruszaniu się. Wysokie krawężniki, brak podjazdów to w Egipcie norma.
Zwiedzanie. Pomimo, że Egipt jest państwem liberalnym – rzecz jasna w kontekście innych państw muzułmańskich – nie warto prowokować nieprzyjemnych sytuacji. Na plażę wychodźmy zatem w stroju jednoczęściowym, a podczas zwiedzania miejsc sakralnych narzucajmy chustę na ramiona i nie eksponujmy zbytnio ciała.

Zabytki w Egipcie

Nie sposób opisać wszystkich zabytków Egiptu, dlatego też skupimy się na opisie kilku, najważniejszych i najbardziej charakterystycznych. W pierwszej kolejności weźmy na warsztat świątynie i okazałe grobowce, które zostały odnalezione w Dolinie Królów.

W Dolinie Królów odnaleziono około 60 grobowców, spośród których wymienić należy: Grobowiec Tutenchamona, Grobowiec Ramzesa VI i III, Grobowiec Setiego I i Grobowiec Horemheba. W niedalekiej odległości od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, chętnie odwiedzana przez turystów. W Dolinie turyści mogą zwiedzać sławny na cały świat grób grób Nefertari, żony Ramzesa II. Pomimo, że nie powinno wydawać się opinii z gruntu subiektywnych, nie sposób nie wspomnieć, że właśnie ten grób jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całym Egipcie.
Dużym uznaniem cieszy się również Luksor, a szczególnie niesamowita świątynia luksorska, którą można podziwiać, płynąć statkiem wycieczkowym przez Nil. Świątynia ma około 260 metrów długości i przetrwała w prawie idealnym stanie do naszych czasów. Turyści, którzy chcą poznać starożytną kulturę, koniecznie powinni wybrać się do Luksoru. Wejście do Świątyni Luksorskiej prowadzi pomiędzy. Pylonami. Po obu ich stronach znajdują się gigantyczne posągi Ramzesa.

Kolejnym, niezwykle znamiennym zabytkiem Egiptu jest świątynia w Karnaku. Zabytek zgoła niezwykły i unikalny. Świątynia Amona Re była budowana przez niemal 2000 lat, co samo w sobie stanowi potężny impuls do jej odwiedzenia. W kompleksie świątynnym znajduje się rozliczne posągi, pozostałości po dawnych grobowcach i skalne reliefy. Od Świątyni Amona dzieli nas zaledwie kilka kroków od Świątyni Luksorskiej. Turyści mogą przejść długą aleją, podziwiając jednocześnie pozostałości starożytnych cywilizacji.
Skoro jesteśmy przy opisie Karnaku i jego malowniczych okolic, musimy wspomnieć o kolejnym, niezwykle istotnym miejscu- świątyni królowej Hatszepsut, jedynej kobiety-faraona, która rządziła Egiptem w XV wieku p.n.e. Turyści, odwiedzający świątynię, będą mogli zobaczyć pozostałości grobowca, a także sam kompleks świątynny. Nie ma zatem na co czekać, Egipt oferuje nam wiele atrakcji – nie możemy z tego nie skorzystać.

Oprócz zabytków architektonicznych i kulturotwórczych warto wspomnieć także o dobrodziejstwach naturalnych. W przypadku Egiptu są to liczne rafy koralowe oraz wrak statku, kontenerowca z czasów II Wojny Światowej leżący na dnie morza Czerwonego. Rafy koralowe występują w kilku miejscach na świecie, dlatego warto obejrzeć je z bliska.

 

Wycieczki fakultatywne Egipt

Wycieczki fakultatywne po Egipcie są organizowane przez liczne biura turystyczne, funkcjonujące przy wszystkich, większych miastach. Dużą zaletą biur turystycznych, organizujących wycieczki objazdowe, jest możliwość uczestniczenia w obchodzie wraz z przewodnikiem. Jako, że Polacy stanowią bardzo dużą grupę turystyczną, zostawiającą w egipskich kasach grube pieniądze, wśród biur turystycznych znajdziemy również takie, prowadzone przez Polaków. Uczestnictwo w wycieczce kierowanej przez przewodnika z Polski jest nie lada atrakcją dla turystów.

Wycieczki fakultatywne mają zazwyczaj ściśle określone programy i trwają od kilku godzin do jednego-dwóch dni. Ich ceny są atrakcyjne, co sprawia, że wielu turystów decyduje się na udział w nich. Jeżeli nie mamy zatem pomysłu na konstruktywne spędzenie wolnego czasu w Egipcie, przejrzyjmy dostępne oferty. Warto to zrobić jeszcze przed wyjazdem z Polski, dzięki temu nie będziemy tracić czasu na formalności na miejscu i wykorzystamy urlop do cna.

Wiza do Egiptu

Turyści, którzy nie mieli wcześniej okazji podróżować poza granice Europy, nie wiedzą zazwyczaj, jak wygląda prawna strona pobytu na terenie Egiptu. Najważniejszym dokumentem, uprawniającym nas do podróżowania po Egipcie i przebywania na terytorium tego państwa, jest wiza. Jak ją dostać? Czy musimy się o nią starać jeszcze przed wylotem z kraju?

Jeżeli podróżujemy z biurem podróży nie musimy martwić się o formalności i zaprzątać głowy kupieniem lub wyrobieniem wizy. Jeśli jednak podróżujemy na własną rękę, warto wiedzieć, gdzie skierować swoje kroki po lądowaniu na lotnisku.
Na każdym lotnisku funkcjonuje specjalny punkt, w którym możemy zakupić wizę turystyczną. Jej koszt oscyluje w granicach 50-60 złotych (w przeliczeniu na dolary amerykańskie- 15 dolarów). Turyści, którzy nie chcą płacić za wizę i nie mają w planach przemieszczania się po terytorium Egiptu kontynentalnego, mogą poprosić o darmową wizę, uprawniającą do podróżowania tylko i wyłącznie po Półwyspie Synaj (jaka to jednak frajda pojechać do Egiptu i nie zwiedzić Luksoru lub Gizy?). Dodatkowym atutem posiadania wizy „Sinai only” jest możliwość przemieszczenia się na terytorium Izraela i Jordanii – tylko wybrane punkty turystyczne.