W sierpniu 1945 roku, w odradzającym się po wojennych zniszczeniach Gdańsku powstał protoplasta klubu piłkarskiego Lechii Gdańsk – Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów. W tym czasie ustalono barwy klubu na zieleń i biel. Funkcję Prezesa powierzono ówczesnemu dyrektorowi BOP inż. Władysławowi Szedrowiczowi. Wśród założycieli klubu wiodącą rolę spełniły osoby związane z Politechniką Gdańską. Trzon kadry wykładowców tworzyli wykładowcy Politechniki Lwowskiej. Od początku z klubem jest związana sekcja piłkarzy. W pierwszym meczu, rozegranym w sierpniu tego samego roku, KS BOP przegrał z Milicyjnym KS Wrzeszcz 4:6. Wkrótce jednak zespół BOP, obok odradzającej się Gedanii, stał się najsilniejszym wybrzeżowym zespołem piłkarskim. Pod koniec 1945 roku zmieniono nazwę klubu na Baltia. Natomiast wiosną roku następnego dokonano kolejnej zmiany w nazwie. Od tej chwili, z krótką przerwą w latach 50-tych, kiedy to klub zkodnie z nakazem władz komunistycznych tytułowano Budowlani, obowiązuje nazwa Lechia. Nazwa oraz barwy koszulek bezpośrednio nawiązują do działającego przed wojną we Lwowie klubu Lechia. Ta nazwa wbiła się w świadomość przyszłych pokoleń fanów futbolu. W latach 1947/48 lechiści walczyli o awans do ekstraklasy. Udało się to już przy drugim podejściu. W kadrze zespołu dominowali gracze z południowej Polski, a w szczególności piłkarze Śląska. W premierowym sezonie ekstraklasy w 1949 roku Lechia Gdańsk okazała się najsłabszą drużyną spośród wszystkich zespołów i została wyparta przez rywali do niższego szczebla rozgrywek.
Stadion
Stadion MOSiR w Gdańsku leży w dzielnicy administracyjnej Aniołki i stanowi własność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku od 2000 roku, a na co dzień jest użytkowany przez Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk. Początkowo wybudowany w roku 1927 stadion nie miał swojego stałego gospodarza. Dopiero w 1945 roku, po utworzeniu klubu Baltia (późniejszej Lechii Gdańsk) zaczęto rozgrywać na jego terenie mecze ligowe. Jedyny mecz reprezentacji Polski na stadionie miał miejsce w dniu 12 kwietnia 1987 roku w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1998 roku. Polska zremisowała w tym czasie bezbramkowo z reprezentacją Cypru. W 2006 roku robotnicy, którzy pracowali pod trybuną krytą stadionu oraz parkingiem znajdującym się za trybuną, znaleźli niewypały z okresu Drugiej Wojny Światowej. Wysnuto dwie hipotezy na temat znajdowania się tych pocisków na terenie stadionu. Pierwsza z nich głosi, że po prostu znajdował się tutaj magazyn amunicji, a druga mówi o tym, że Niemcy, wypierani z Gdańska przez czerwonoarmistów w 1945 roku specjalnie podłożyli w tym miejscu materiały wybuchowe, aby na wypadek uroczystości organizowanych przez Rosjan można było je zdetonować i tym samym zaszkodzić Rosjanom. W przeciągu ostatnich kilku lat stadion zmodernizowano pod względem siedlisk i murawy oraz zamontowano oświetlenie i system podgrzewania boiska. Stadion leży w naturalnym dole, dzięki czemu najwyższe rzędy trybun mieszczą się na wysokości głównych wejść. Stadion posiada także tak zwaną Trybunę Leśną.
Derby
Derby Trójmiasta to jedne z najbardziej rozpoznawalnych derbów w całym rakju. To pojedynek pomiędzy Lechią Gdańsk, a Arką Gdynia. Pierwszy taki mecz odbył się dnia 2 września 1964 roku i wygrała wtedy Lechia 2:1. Jak dotąd odbyło się 35 takich spotkań. 11 razy wygrała Lechia, 12 razy Arka i 12 razy padał remis. Bilans bramkowy jest na korzyść Lechii, która prowadzi 28-27. Co ciekawe drużyny Lechii i Arki w najwyższej klasie rozgrywkowej spotkały się dopiero pierwszy raz 3 października 2008 roku. Ten historyczny mecz wygrała drużyna Lechii Gdańsk rezultatem 1:0. Spotkanie miało miejsce w Gdyni i przybyło na nie wielu kibiców, których musiała zabezpieczać wielotysięczna brygada policji. Mecze derbowe Trójmiasta to wielkie wyzwanie dla sił nadzorujących porządek. Ostatnie spotkanie derbów zabezpieczało blisko 1000 policjantów i 100 radiowozów oraz użyto również siły Morskiego Oddziału Straży Granicznej i pododdział antyterrorystów, co samo w sobie świadczy o randze spotkania. Oczywiście derby są ważnym wydarzeniem w życiu sportowym Gdańska i Gdyni. Trójmiasto zawsze w tym czasie całe wrze i się kotłuje, a kibice są dosłownie wszędzie i chociaż na chwile każdy się staje jednym z nich. To czas wielkiego święta futbolu na Pomorzu. W innych miastach także są odgrywane derby, które zawsze pozostają emocjonującym widowiskiem, przyciągającym masy widzów na tego typu spotkania. Ważne, żeby wszystko odbywało się w atmosferze przyjaźni i wzajemnego poszanowania, bo przecież dwie drużyny to dalej to samo miasto.
Zima
Zima to czas przygotowań do wiosennej rundy w piłkarskiej lidze. W tym roku zespołu seniorów oraz młode pokolenie Lechii Gdańsk przygotowywały się na jednym obozie w Niechorzu. Po raz pierwszy wszystkie drużyny Lechii Gdańsk począwszy od rocznika 2000 aż do pierwszego zespołu seniorów spotkały się na jednym obozie i w ten sposób młodsi zawodnicy mogli popatrzeć na grę starszych, a trenerzy mieli pełen przegląd umiejętności wszystkich graczy, którzy o sile dorosłego zespołu w Gdańsku będą mogli stanowić dopiero za parę lat. Nie jest też do przecenienia fakt zintegrowania się wzajemnego zawodników. Sprawdza się to na pewno doskonale i takie obozy z pewnością na trwałe wpiszą się w kalendarz klubu. Piłkarze pierwszej drużyny rezydowali w ośrodku o nazwie „Sandra”, z kolei zawodnicy rezerw i zespołu młodzików w ośrodku „Mewa”. Młodzież gdańskiego klubu została osadzona w ośrodku o nazwie „Natalia”. Trudno wymarzyć sobie lepsze warunki do trenowania i pracy z wszystkimi piłkarzami. Chłopcy mieszkają w dwuosobowych pokojach z dostępem do telewizji i z łazienką. Do dyspozycji jest także odnowa biologiczna i wszelkie zaawansowane technologie służące do poprawy zdrowia i dyspozycji piłkarzy. Oprócz tego można korzystać dowoli również z basenu na terenie ośrodka. Zajęcia szkoleniowe odbywają się na boisku, na które zawozi zawodników autokar albo w pobliskiej hali, na którą można przejść o własnych nogach. Wszyscy uczestnicy zgrupowania w pełni korzystają z warunków i doświadczenia sztabowców pierwszego zespołu.
Kibice
Tysiąc osób zakupiło już karnety na wiosenne mecze Lechii Gdańsk w ciągu sześciu dni od otwarcia sprzedaży. Już w niedziele posiadacze karnetów z rundy jesiennej będą mieli ostatnią szansę na zagwarantowanie sobie miejsc, które posiadali ostatnio. Niedziela, 30 stycznia, to ostatni dzień sprzedaży w pierwszym etapie, w którym posiadacze karnetów z poprzedniej rundy mogą wykupić karnet na to samo miejsce, które zajmowali w roku 2010. Informował o tym odpowiedzialny za sprzedaż i dystrybucję biletów Tomasz Mielewczyk. Od poniedziałku do przyszłej niedzieli rusza drugi etap sprzedawania karnetów. Będzie ona nadal dostępna wyłącznie dla wszystkich posiadaczy karnetów z rundy jesiennej 2010 roku, ale z opcją wybrania innego miejsca. Wszystkie niewykupione do tej pory miejsca zostaną już do tego czasu zwolnione. W niedziele karnety można kupić na terenie Galery Bałtyckiej i w Hipermarkecie Real na Przymorzu w określonych godzinach. Abonamenty można także zakupić poprzez Internet. Aby się zalogować wystarczy wpisać jako login swój numer identyfikacyjny PESEL, a jako hasło użyć nazwiska pisanego wielkimi literami. Kupując karnet na nową rundę, posiadacz karnetu z poprzedniej może liczyć na rabat do 5%. Tak zorganizowana sprzedaż zawsze jest opłacalną formą dla obydwu stron. Z pewnością liczba sprzedanych do tej pory wejściówek bardzo dobrze świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie śledzeniem poczynani ulubionej drużyny. Trzeba pamiętać, że piłka to dla niektórych najważniejsza rzecz w życiu.