Wczasy

Pakowanie bez paniki.

Waga plecaka do podróży zawsze się błyskawicznie sumuje i trzeba pamiętać o tym, że im mniej tym lepiej. Warto pamiętać, że wszystkie rzeczy, które chcemy zabrać, powinniśmy rozłożyć na łóżku lub podłodze. Wtedy najlepiej wrzucić tylko połowę rzeczy i wziąć połowę więcej pieniędzy. Jest to stara maksyma, która zawsze się sprawdza. Tak też można postępować w kwestii noclegów, gdyż noclegi także mogą być dużo wygodniejsze i tańsze, jeśli dobrze zaoszczędzimy. Musimy wiedzieć, że wszystko można kupić praktycznie na miejscu, prawie zawsze będzie to też tańsze, niż w Polsce. Jeśli zapomnieliśmy czapki lub szortów, to nie powinniśmy się tym przejmować, bo możemy to nabyć na pierwszym rogu naszej podróży. Oczywiście noclegi także nie powinny być dla nas kłopotem. W przeciwieństwie do wyjazdu z biurem podróży, nie stać nas na wyładowanie naszej walizki wszystkimi rzeczami, które „mogą się przydać” albo będą „na wszelki wypadek”. Jeśli nie jesteśmy absolutnie pewni, że coś się przyda na pewno, to musi to zostać w domu. Warto o tym pamiętać i się tym zbytnio nie przejmować, bo bardziej ważną kwestią są z pewnością noclegi, których nie wolno zaniedbywać, gdyż mogłoby się to okazać zbyt niebezpieczne.

Plecak w podróży.

Jeśli pakujemy się do podróży, to zasada jest bardzo prosta. Zawsze im lżej, tym po prostu lepiej. Plecak noszony przez kilka tygodni na pewno z dnia na dzień robi się coraz cięższy. To samo 10 kilogramów na plecach odczuwa się później jak 15, a po całym dniu marszu w skwarze i nieprzyjemnych warunkach, nawet jak 50 kilogramów. Musimy wiedzieć, że noclegi są bardzo ważne podczas podróżowania, bo tylko w ten sposób możemy uzupełnić siły i wypocząć przed dalszym podróżowaniem z plecakiem. Pierwsze pakowanie jest zazwyczaj bardzo trudne. Na pewno serce nam krwawi, gdy musimy się pozbyć ukochanych ciuchów, czy wypchanej po brzegi kosmetyczki. Trzeba uwierzyć, że taka zasada została wypracowana przez tysiące backpackerów i każdy powie to samo. Plecak powinien nie przekraczać raczej 10 kg. Jak to zrobić? Na pewno trzeba pamiętać o tym, żeby mieć pod ręką tanie noclegi, które będą dla nas zbawieniem po całym dniu podróżowania. Oczywiście trzeba pamiętać, że w podróż jedzie się z plecakiem, a nie z walizką na kółkach, czy z workiem wojskowym. Wielu sprawdzało wszystkie opcje i uznało, że plecak jest najwygodniejszy. Powinien być on nie za duży. Jeśli kupujemy nowy, to powinniśmy go najpierw odpowiednio przetestować, a dopiero potem stwierdzić, że będzie odpowiedni. Ta sama zasada dotyczy wszystkiego, także jeśli chodzi o noclegi.

Wyposażenie małego podróżnika.

Przydatnym narzędziem dla podróżnika jest tzw. zip lock bags, czyli torebki strunowe, które posiadają zatrzask. Taki pakunek skutecznie chroni przed wodą i kurzem elektronikę, nasze pieniądze, cz dokumenty. Konieczne jest także posiadanie wewnętrznej kieszeni, czyli płaskiej saszetki przyczepianej do paska i wpuszczanej w spodnie. W niej nosimy cały czas paszport, pieniądze, prawo jazdy i tym podobne ważne rzeczy, których nie sposób tak zabezpieczonych ukraść. Jeśli będziemy zamawiali noclegi i już będziemy w fazie snu, to warto dobrze ukryć taką wewnętrzną kieszeń. Każdy podróżnik powinien mieć na swoim wyposażeniu także duct tape, czyli taśmę służącą do zabezpieczania plastykowych butelek z szamponami i z żelami pod prysznic oraz nitkę dentystyczną, która może posłużyć nam do improwizowanej wędki oraz reperowania butów, czy plecaka. Mała kłódka również jest przydatna, prawie tak samo jak noclegi. Możemy ją zamykać nie tylko siebie, ale także zabezpieczać swoje rzeczy, co jest na pewno bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dobrze jest też zabrać ze sobą kilka zapinek do kabli. Są one przydatne do zapięcia suwaka, gdy jedzie się autobusem albo przypina się go do ławki. Cały czas podczas podróży musimy pamiętać o tym, żeby myśleć, jakie noclegi wybrać odpowiednie dla siebie.

Dobrze zaopatrzony plecak podróżnika.

Dobrze wiedzieć, że podczas podróży nie będziemy chodzić w wyprasowanych koszulach i pachnących bluzeczkach. To nie działa w podróży. Pranie jest proste i tanie, dlatego wystarczy jedynie ograniczony zestaw ciuchów i mydło. W naszym plecaku wystarczy jedna para długich spodni, gdyż dwie to absolutne minimum i tylko w wyjątkowych okolicznościach. Mając w głowie zaplanowane nasze pakowanie, musimy także pamiętać o tym, żeby zadbać o noclegi, które powinny być na bieżąco przez nas kontrolowane. Wracając do pakowania trzeba wiedzieć, że trzeba zabrać ze sobą dwie podkoszulki oraz koszulę z długim rękawem i kołnierzem, który może nas ochronić przed słońcem, chłodem oraz komarami. Plecak zawsze przechodzi dużo w podróży. Rzeczy, które w nim są zamknięte zazwyczaj też. My także pokonujemy długie trasy i w związku z tym trzeba się zatrzymywać i załatwiać noclegi. Musimy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą mały plastikowy pojemnik żywnościowy, który jest do kupienia w każdym markecie i schować do niego wszystkie rzeczy, które nie są odporne na warunki pogodowe. Możemy zabrać do plecaka także drugi pojemnik, w którym powinny się znajdować wszelkie płyny, które mogą się wylać. To bardzo ważne, tak samo jak noclegi.

Szukanie miejsca do spania.

Popularne miejsca do spania charakteryzują się dużą liczbą naganiaczy: warto jest za ich pośrednictwem poszukać hotelu, gdyż często znają oni tanie noclegi, które nie są znane w przewodnikach, nawet w tych najlepszych. Warto jednak zawsze zapytać o odległość i cenę, bo wtedy pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Warto pamiętać, że płacenie za hotel z góry powinno się odbywać w oparciu o rachunek, aby uniknąć nieporozumień, które mogą się okazać bardzo nieprzyjemne. Musimy pamiętać o tym, że noclegi często bywają bardzo tanie, ale ceny mogą się różnić od tych wytargowanych przez nas. Wtedy dobrze mieć pod ręką właśnie dowód wytargowanej wcześniej ceny, żeby móc przekonać do siebie właściciela noclegu. Oczywiście można szukać tanich lub darmowych noclegów na campusach studenckich, co nie jest łatwe, ale trzeba spróbować. Wystarczy tylko porozmawiać, a tanie noclegi będą dostępne na wyciągnięcie ręki, co jest na pewno niezwykle przydatne, gdy brakuje nam pieniędzy, a musimy koniecznie gdzieś przenocować. Warto wykorzystać taką możliwość, bo na pewno jest to niezwykle przydatne, gdy cierpimy na problemy finansowe, z którymi ciężko jest nam się uporać.