Egipt

Bakszysz – egipski napiwek

Zwyczaj wręczania bakszyszu, a więc drobnych napiwków, związany jest z zasadami islamu, które nakładają się na arabską kulturę. Jednym z obowiązków każdego muzułmanina jest dawanie jałmużny każdemu potrzebującym. Obowiązek ten przekształcony został w niepisany obyczaj wręczania drobnych sum za każdą, nawet najmniejszą usługę, jaka zostanie nam wyświadczona. I choć nie jest to zapisane w żadnym regulaminie, na pobyt w Egipcie warto przygotować sobie ok. 20 – 30$ w drobnych, aby móc odwdzięczyć się kelnerowi, boyowi hotelowemu, ekipie sprzątającej w hotelu, czy też osobie, która robi nam zdjęcie w atrakcyjnym miejscu.

Wysokość bakszyszu zazwyczaj ogranicza się do symbolicznych sum – może to być 1 egipski funt (ok. 50gr), 1$, czy też 1 $. Możemy się spodziewać, że jeśli wręczymy bakszysz, zostaniemy przez obsługę potraktowani bardziej przyjaźnie – możemy np. liczyć na wydanie drinka poza kolejką, czy też kolorową i wymyślną dekorację łóżek w podziękowaniu od ekipy sprzątającej.

Egipt: pomoc medyczna

Niezależnie od tego, czy przebywamy w kraju, czy zagranicą, pojawić się mogą różnego rodzaju problemy zdrowotne – zarówno mniej, jak i bardziej poważne. Jadąc do Egiptu, należy więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które zabezpieczy nas przed pokryciem dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem.

Pamiętać warto, że poziom opieki medycznej w egipskich szpitalach i klinikach jest wysoka – lekarze są wyspecjalizowanymi specjalistami, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem oraz odpowiednią wiedzą. Niemal wszyscy mówią po angielsku, co umożliwia sprawną komunikację. Koszty opieki jednak są dość wysokie – za konsultację lekarza rodzinnego zapłacimy ok. 40 $, a pobyt w szpitalu to koszta od 100 do 300$. Zazwyczaj oczekiwane jest natychmiastowe uregulowanie należności, która później wyrównywana jest w ramach odszkodowania przez ubezpieczyciela. Aby mieć pewność, że pomoc pokryta zostanie z ubezpieczenia, należy się skontaktować z przedstawicielem firmy ubezpieczającej i potwierdzić szpitale i kliniki, do których można się udać.

Ważną dla podróżujących do Egiptu informacją jest także to, iż wszystkie leki w aptekach dostępne są bez recepty. Możemy więc, w przypadku lżejszej choroby udać się do apteki i w porozumieniu z farmaceutą dobrać odpowiedni antybiotyk, lek przeciwzapalny, czy inny.

Lokalne biura podróży w Egipcie a wycieczki fakultatywne

Przybywając do Egiptu, mamy wiele szans na to, by skorzystać z ciekawych wycieczek fakultatywnych – tych najważniejszych, związanych ze starożytnymi zabytkami, jak i lokalnych imprez takich, jak safari, wyprawa do wioski beduińskiej, przejażdżka jeepami, czy tez wycieczka statkiem po Morzu Czerwonym. Takie wycieczki wykupić możemy zarówno u naszego rezydenta, jak i w lokalnych biurach podróży, których pełno w każdym kurorcie, a nawet hotelu.

O ile w przypadku dużych wycieczek – do Kairu, Luksoru, czy też Izraela, korzystać warto przede wszystkim z oferty rezydenta, która zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo, o tyle w przypadku lokalnych wypraw, związanych z nurkowaniem, czy też pobytem na pustyni, zastanowić się można nad obniżeniem kosztów przez wybór lokalnego przewoźnika. Bardzo często bywa, że takie lokalnie organizowane wycieczki prezentują sobą znacznie wyższy poziom, pozwalają na bardziej elastyczne dopasowanie programu, czy też zobaczenie większej ilości obiektów. Przekonywać może także cena – nierzadko niższa nawet o połowę od tej oferowanej przez rezydenta.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór lokalnie organizowanej wycieczki fakultatywnej, poczytajmy opinie o biurach, lub też popytajmy tych gości naszego hotelu, którzy mieli szansę już korzystać z ich usług. Bezpośrednia rekomendacja będzie najlepszą gwarancją bezpieczeństwa.

Pogoda w Egipcie

W Egipcie dominuje suchy klimat zwrotnikowy, co oznacza, że w większej części kraju słońce utrzymuje się na niebie przez cały rok, a temperatury nie spadają poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że Egipt jest krajem zróżnicowanym pod względem geograficznym i klimatycznym. Na północnym wybrzeżu państwa dominuje klimat śródziemnomorski, w związku z czym odczuwalna temperatura powietrza jest nieco niższa niż w kurortach usytuowanych na wybrzeżu morza Czerwonego.
W Dolinie Nilu panuje zaś klimat umiarkowany, w związku z czym temperatury oscylują w granicach 25 stopni Celsjusza. Suchy klimat półpustynny w Kairze wpływa na znaczące podwyższenie temperatury latem i wczesną jesienią. Dni są tam bardzo ciepłe, podczas gdy noce zimne i nieprzyjemne.
Pomimo tak dużego zróżnicowania klimatycznego, aura w Egipcie jest bardzo korzystna i zachęca do wypoczynku. Zdecydowanie najlepszym okresem urlopowym w Egipcie jest przełom wiosny i lata. W kwietniu i w maju temperatury są na tyle wysokie, aby spokojnie kąpać się w ciepłym morzu, a jednocześnie na tyle niskie, aby nie chować się pod parasolem w okolicach godzin południowych. Lipiec i sierpień to zdecydowanie najcięższy okres, gdyż temperatury nierzadko sięgają granicy 40 stopni Celsjusza i żar leje się z nieba.

Egipt – mapa turystyczna

Podstawą egipskiej gospodarki jest branża turystyczna. Nic zatem dziwnego, że w kraju funkcjonują rozliczne kurorty wypoczynkowe, wybudowane na potrzeby zagranicznych turystów i całkowicie im podporządkowane. Zważywszy na wielość miejscowości turystycznych i brak rozeznania w ich specyfice, możemy mieć problemy z wyborem właściwego miejsca. Zastanówmy się zatem najpierw, czego oczekujemy po wypoczynku?
Jeżeli chcemy solidnie wypocząć, wygrzewać się na plaży i podziwiać piękne widoki, koniecznie wybierzmy się na wybrzeże morza Czerwonego, czyli do wschodniej części kraju. Najpopularniejszymi miejscami wypoczynkowymi, wyliczając od kierunku północnego, są: Suez, Sharm El Sheikh, Hurghada, Safaga, Marsa Alam i Berenice. Berenice znajduje się nieopodal granicy z Sudanem. Jeżeli preferujemy klimat śródziemnomorski, warto wybrać się do Aleksandrii, Damietty czy położonego na granicy z Libią Sallum. Kierując się w głąb Egiptu, warto wspomnieć o takich miejscowościach wypoczynkowych jak: Kair, Mallawi, Suhaj, Aswan czy Abydos. Wszystkie z nich są usytuowane nad Nilem. Turyści spragnieni wrażeń, mogą udać się również na oazy objęte klimatem pustynnym np. Farafrę, Siwah czy Khargę.