Wakacje

Spanie znajdziemy w Internecie.

Opisując portale, które oferują noclegi za darmo u obcych ludzi w różnych krajach, warto zwrócić uwagę na zalety takiego nocowania. Trzeba wspomnieć, że w ten sposób można poznać miejsca i historie, jakich nie ma w żadnych przewodnikach, co jest na pewno bardzo dużym plusem dla ludzi, którzy są żądni czegoś nowego i niekonwencjonalnego. Mamy w ten sposób możliwość zobaczenia codziennego życia ludzi oraz poznania i obyczajów. Osoba mieszkająca w danym miejscu zna na pewno je najlepiej i pomoże nam w planowaniu dalszej podróży. Noclegi są zazwyczaj bezpłatne i jedyną zapłatą za nocowanie u kogoś może być tylko uśmiech na naszej twarzy i uścisk ręki osoby, która umożliwiła nam nocowanie u siebie. Pobyt u kogoś jest na pewno świetną okazją do darmowych konwersacji w obcym języku, co daje nam możliwość podszkolenia własnych umiejętności językowych. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie i warto zwrócić uwagę na tego typu noclegi, które powinny być organizowane raczej spontanicznie, gdyż tylko w ten sposób można zorganizować wspaniałe wakacje, które zapamiętamy do końca życia. Przez takie noclegi można naprawdę zacząć wspaniałą przygodę życia, która może trwać bardzo długo i dostarczyć nam ciekawych doświadczeń.

Hospitality Club.

Organizacją zajmującą się zapewnianiem bezpłatnych noclegów jest społeczności owy portal internetowy Hospitality Club, który jest dostępny w kilkudziesięciu językach i skupia w sobie osoby, które mogą zaoferować nocleg, zaprosić na obiad lub ewentualnie pokazać swoje miasto i jego możliwości. Oprócz tego często w różnych miejscach na świecie organizowane są spotkania członków klubu Hospitality. W portalu jest zarejestrowanych obecnie kilkaset tysięcy użytkowników z ponad 200 krajów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Na pewno noclegi wśród obcych ludzi nie są niczym nowym dla tych wszystkich ludzi. Dobrze jest zwrócić uwagę na fakt, że rejestracja do serwisu jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Proces rejestracji może jednak trwać bardzo długo, bo każda osoba jest sprawdzana przez wolontariuszy. Członkowstwo w Hospitality Club jest bezpłatne i mile widziane są w nim dobrowolne składki. Na pewno noclegi są tutaj na porządku dziennym i każdy znajdzie ofertę w sam raz dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że należy być życzliwym dla ludzi i nie zapominać o wdzięczności, a także spełnianiu próśb innych, bo właśnie na takiej zasadzie działa cały portal i na takiej idei opiera się funkcjonowanie tego serwisu.

Nocowanie z Servas

Servas, to idea, która narodziła się w Danii w 1949 roku. Młody Amerykanin i grupa jego przyjaciół stworzyła projekt o nazwie Peacebuilder. Poprzez swą działalność chcieli oni ostrzec świat przed możliwością wybuchu kolejnej wojny światowej. Założyciele organizacji Servas chcieli ułatwić ludziom różnych narodowości dzielenie się swoim życiem oraz doświadczeniami z innymi ludźmi. Tworzenie nowego sposobu podróżowania oraz nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni spotkało się z szerokim entuzjazmem. Tutaj także możliwe są bezpłatne noclegi, które są charakterystyczne dla tego typu inicjatyw i organizacji. W roku 1952 nazwę ruchu zmieniono na Servas i w trakcie następnych lat organizacja bardzo się rozwinęła, gdyż dołączyło do niej mnóstwo nowych gospodarzy i podróżników. Organizacja działa na prostej zasadzie. Planując wyjazd i noclegi należy wystąpić do lokalnego oddziału o listę gospodarzy, a po zakończonej podróży listę należy zwrócić. Podróżnikowi nie wolno prosić o noclegi w tym samym dniu, w którym kontaktował się on z gospodarze, chyba, że taka ewentualność jest zaznaczona na liście wszystkich gospodarzy. Zasada jest bardzo prosta i bardzo skuteczna. Dobrze jest zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania.

Nocowanie u kogoś.

Często zdarza się, że w przypadku łapania darmowego noclegu musimy zaangażować się. Nie wypada traktować domu gospodarza tylko jako darmowego spania, gdzie wpadniemy o dowolnej porze i nie pomożemy danej osobie, np. w przygotowaniu obiadu. Warto wiedzieć, że noclegi powinny być traktowane przez nas jako możliwość wypoczynku, a także nabranie ciekawych doświadczeń i wiedzy. Często zdarza się tak, że trafiamy na osobę, z którą nie możemy złapać kontaktu, a tymczasem trzeba z nią pobyć i porozmawiać, co może być trudne. Nie należy się jednak zrażać, bo każda osoba ma w sobie coś ciekawego i warto z taką osobą porozmawiać, gdyż na pewno będzie to ciekawym doświadczeniem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że noclegi powinny być dla nas tylko przystaniem, a nie miejscem zamieszkania. Nie warto jest się zadomawiać, gdyż nie jest to odpowiednie podejście. Trzeba traktować spanie u kogoś, jako tylko sytuację przejściową do dalszej podróży. Oczywiście noclegi mogą trwać dłużej, jeśli czujemy się u gospodarza dobrze i widzimy, że dana osoba chce, abyśmy pozostali u niej dłużej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze tak jest i nie powinniśmy oczekiwać zbyt wiele.

Spanie autostopowicza.

W czasie jazdy na daleki dystans autostopem śpimy oczywiście przy stacjach benzynowych. Pełną kulturą jest toaleta i woda w kranie oraz prysznic dla czyściochów. W górach śpimy tylko tam gdzie jest płasko. W miastach powinniśmy omijać dworce kolejowe i parki miejskie. Na pewno wygodniej i bezpieczniej jest zadbać o noclegi u kogoś w domu, gdyż różne niebezpieczeństwa czekają na nas na ulicy. W dużych miastach możemy spać również w piwnicach oraz na ostatnich piętrach bloków, jednak może to być bardzo niebezpieczne. Ogólnie nie ma jakieś zasady jak nocować w przypadku autostopowiczów. Wiadomo, że nocleg powinien być przede wszystkim w minimalnym stopniu komfortowy, aby nabrać siły na dalszą podróż. Jest to bardzo ważne i niezwykle przydatne, dlatego warto się postarać, aby wszystko funkcjonowało w naszym przypadku jak najlepiej. Nie warto jest zwracać uwagę na noclegi niebezpieczne, które nie są dla nas całkowicie pewne. Lepiej jest po prostu wybrać opcję niekiedy droższą, a pewniejszą, aby uniknąć niebezpieczeństw, które mogą się okazać bardzo kłopotliwe. Warto się postarać, aby noclegi były planowane rozważnie i z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw, bo to naprawdę ważne.

Nocleg i autostop.

Warto wybrać się na wakacje autostopem, bo jest to naprawdę niezwykle ekscytująca podróż. Czy to działa? Otóż tak!. Można stanąć na drodze, pomachać ręką i ruszyć daleko przed siebie. Wciągu kilku dni startując z Polski można dojechać w dalekie zakątki i zwiedzić naprawdę dużo. Nie warto przejmować się o noclegi, gdyż te zawsze się jakoś znajdą. Trzeba być optymistą i wierzyć w to, że wszystko powinno się udać. Koszt takiego podróżowania nie jest duży bo na pewno zaoszczędzamy mnóstwo pieniędzy na transporcie. Generalnie na dwutygodniowe wakacje można wyruszyć już z budżetem kilkudziesięciu złotych, co jest na pewno bardzo ekstremalną wersją. Nie powinniśmy liczyć na wygody, bo takich nie ma. Warto jednak się postarać, aby wszystko funkcjonowało w naszym przypadku jak najbardziej spontanicznie, bo jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Noclegi są dostępne bardzo często i trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż nie ma z tym większego problemu, gdyż wystarczy jedynie trochę popytać. Oczywiście każdy powinien brać pod uwagę ryzyko, że może coś pójść nie tak, ale nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować. Najważniejsze jest po prostu być dobrej myśli i nie oglądać się za siebie, a noclegi same się znajdą przy odrobinie naszego wysiłku.