Egitp Wakacje

Temperatury w Egipcie

Dlaczego turyści tak chętnie wybierają egipskie kurorty wypoczynkowe jako swoje miejsca urlopowe? Czemu rezygnujemy z wypoczynku nad Bałtykiem na rzecz Hurghady czy Kairu? Odpowiedź jest prosta. Otóż pogoda w Egipcie na pewno nas nie zaskoczy. Tu słońce świeci przez niemalże cały rok. Każdy, kto przywędruje na wybrzeże Morza Czerwonego w czasie sezonu letniego, będzie mógł wygrzać się na plaży w ciepłym słoneczku i zażyć morskich kąpieli.

Sezon w Egipcie zaczyna się w maju, a kończy w listopadzie. Temperatura powietrza w maju i czerwcu pozostaje na stałym poziomie 30 stopni Celsjusza. Woda jest ciepła, spokojnie możemy zatem zażyć kąpieli. Z nieba nie leje się przysłowiowy żar, aura jest wprost idealna. Lipiec i sierpień są miesiącami gorącymi. Temperatura może przekroczyć wówczas 40 stopni. Nieodzowne jest wówczas schowanie się pod parasolem ochronnym i zrezygnowanie ze spacerów po plaży.
Wrzesień, październik i listopad są już chłodniejszymi miesiącami, jednak temperatura wciąż utrzymuje się na poziomie 30 stopni Celsjusza. W listopadzie robi się ciemno już około piątej po południu.

Czym zapłacimy w Egipcie?

Walutą, obowiązującą w Egipcie, jest funt egipski – LE. Na jeden funt egipski składa się 100 piastrów. W obiegu pozostają banknoty o nominałach 10, 25, 50 piastrów oraz banknoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 funtowe. Przed wylotem do Egiptu warto wymienić pieniądze w kantorze. Handlarze egipscy, restauratorzy i sklepikarze nie przyjmują bowiem euro, ani innych walut obwiązujących w Europie. Średni kurs funta egipskiego kształtuje się w granicach 50 do 60 groszy.
Egipcjanie przyjmują ponadto dolary, które łatwo można wymienić na funty. Musimy się jednak liczyć z tym, że wymiana będzie dla nas dość kosztowna. Nie warto wymieniać nominałów w kantorach hotelowych czy miejskich, gdyż kasjerzy doliczają sporą prowizję.
Jeżeli nie posiadamy egipskiej waluty, możemy ją również nabyć na lotnisku w czasie kupowania wizy.

Na koniec warto dodać, że niektóre banknoty są do siebie bardzo podobne, co niesie za sobą ryzyko pomyłki w rachunkach. Handlarze wykorzystują fakt, że banknoty o nominale 50 piastrów i 50 funtów stanowią niemalże swoje kopie. Bądźmy zatem ostrożni w czasie dokonywania płatności i skupmy się na rachunkach.

Ceny w Egipcie

Ile pieniędzy wziąć ze sobą do Egiptu? Jakie wydatki czekają nas na miejscu?
Trudno ustalić rozsądną granicę, gdyż na miejscu czyha na nas wiele pokus. Warto jednak zdawać sobie sprawę, ile zapłacimy za podstawowe produkty żywnościowe i usługi. Bardzo istotne jest również rozsądne gospodarowanie kapitałem i przechowywanie w portfelu banknotów o drobnym nominale. Przekazanie sprzedawcy banknotu o wysokim nominale wiąże się z koniecznością wysłuchania kolejnych ofert marketingowych.
Koszt nurkowania w rafach koralowych to około 30 dolarów. Wstęp do klubu czy dyskoteki – około 40 dolarów, wstęp do muzeów, piramid – 30 dolarów, butelka wody mineralnej – pół dolara. Podstawowe produkty spożywcze nie są szczególnie kosztowne, dlatego oszczędni turyści nie zostawiają w egipskich kasach grubych nominałów. Niestety, cała otoczka wyjazdu, czyli: imprezy, jedzenie w restauracjach, modne napoje alkoholowe, wyjazdy, wypożyczenie sprzętu wodnego i plażowego, to zupełnie inna bajka. Warto uważać również na ceny odzieży, akcesoriów plażowych i pamiątek. Bazarowi handlarze często wciskają turystom suweniry niskiej jakości i tandetne bibeloty, które nie są warte swojej ceny.

 

Rekiny w Egipcie

Egipt to państwo położone nad dwoma morzami. Od północy graniczy z morzem Śródziemnym, od wschodu- z morzem Czerwonym. O ile wody morza Śródziemnego są spokojne i wolne od morskich, agresywnych stworzeń, o tyle morze Czerwone może okazać się niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla turystów. Do świata zachodniego co jakiś czas dochodzą informacje o atakach rekinów i śmiertelnych sesjach podwodnych zagranicznych nurków. Jak traktować te informacje? Czy rekiny rzeczywiście stanowią dla nas poważne zagrożenie?

Ostatni, poważny atak rekinów nastąpił nieco ponad dwa lata temu. Na przełomie listopada i grudnia doszło do kilku ataków w pobliżu miejscowości Sharm El Sheikh Kilkoro turystów odniosło poważne obrażenia ciała, a jedna straciła życie. Powody, dla których rekiny atakują ludzi, nie są stale. Do ataków dochodzi częstokroć na skutek bezmyślności człowieka. Rekiny podpływają do brzegu, kiedy mają z tego jakieś korzyści np. pożywienie. Wyrzucanie odpadków spożywczych czy też zwłok zwierząt do morza sprzyja pojawianiu się tych groźnych, morskich stworzeń.
Rekiny atakują przede wszystkim osoby pływające samotnie i pozostające daleko od brzegu. W żadnym przypadku nie podpłyną do samego brzegu plaży, gdyż woda jest zbyt płytka. Lubią żerować w nocy, zatem absolutnie niedopuszczalne jest wypływanie na głęboką wodę w godzinach wieczornych i nocnych. Jeżeli nie chcemy paść ofiarą rekinów, trzymajmy się w zorganizowanej grupie i słuchajmy wszystkich wskazówek przewodnika i ratowników.
Nie popadajmy przy tym w panikę. Rekiny atakują naprawdę rzadko, gdyż rzadko kiedy nadarzają się sprzyjające ku temu warunki. Wszystkie przypadki ataku morskich stworzeń na ludzi są szeroko nagłaśniane. Ostatni poważny atak miał miejsce w 2010 roku, co sprawia, że możemy czuć się spokojni.

Nurkowanie w Egipcie

Podwodna podróż po bajecznych rafach koralowych jest niesamowitym przeżyciem i na długi czas zapada w pamięć. Na świecie istnieje tylko kilka miejsc, które sprzyjają tej formie rekreacji i są dostępne dla spragnionych wrażeń turystów. Jednym z tych miejsc jest Egipt wraz ze swoimi centrami sportów wodnych i niesamowitą Riwierą Zatoki Morza Czerwonego.

Początkujący nurkowie, którzy nie mają jeszcze pojęcia o warsztacie i technikach nurkowania, powinni wybrać się do Hurghady i tam spróbować swoich sił. Niecierpliwy amator, który nie chce czekać na wydanie licencji, może skorzystać z „intro”, czyli pływania z instruktorem za rękę. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron. Osoba, pretendująca do otrzymania tytułu nurka, przekonuje się, czy ta forma aktywności rzeczywiście jej odpowiada i czy chce wydawać pieniądze na zaawansowany kurs.
Elementarny kurs nurkowania składa się z krótkiej części teoretycznej, zapoznaniem uczestnikami ze sprzętem nurkowym i przekazaniem informacji odnośnie do technik komunikacji pod wodą. Rafy koralowe znajdują się w pewnej odległości od lądu, w związku z czym niezbędnym elementem wyprawy jest rejs łodzią. Początkujący nurek musi być w związku z tym przygotowany, że nurkowanie będzie odbywać się z pokładu.
Kiedy nabierzemy wprawy i posiądziemy warsztat, możemy wybrać się do Sharm El Sheikh. Na dnie pobliskiej zatoki znajduje się wrak kontenerowca z czasów II Wojny Światowej – Thistlegorm.

Co zobaczymy pod wodą? Pod wodą zobaczymy zarówno przepiękne koralowce, jak i morskie stworzenia. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać delfina bądź egzotyczne gatunki ryb.