Sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj relaksujemy się po ciężkim dniu i zbieramy siły na kolejne wyzwania rzucane nam przez los. Dobry sen to gwarancja tego, że w ciągu dnia będziemy wypoczęci i bez problemu poradzimy sobie z wszystkimi obowiązkami. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będziemy dobrze się wysypiać, urządzając sypialnię, musimy zwracać uwagę na każdy szczegół. Ważne są nie tylko kolory ścian i dodatków, które ułatwią nam wyciszenie się i przejście w stan odpoczynku i solidne łóżko z wygodnym materacem. Niestety, planując urządzenie sypialni, zbyt często skupiamy się właśnie na efektach wizualnych i wybraniu wygodnego łóżka, zapominając o tym, że o jakości snu decyduje znacznie więcej czynników, w tym najważniejszy – kołdra, pod którą kładziemy się spać.
Kołdra, czyli niezbędne wyposażenie sypialni
Jeśli chcemy mieć pewność, że w sypialni będzie nam się dobrze spało, musimy zwracać uwagę na każdy szczegół, od koloru ścian, przez meble, po jakość tekstyliów, w które obleczemy kołdrę i poduszki. To wszystko ma duży wpływ na to, jak będzie nam się spało i czy w ciągu dnia będziemy się czuli wypoczęci. Co z tego, że wstawimy do sypialni najdroższe łóżko, jeśli kołdra będzie zbyt ciężka, a pościel szorstka i nieprzyjemna w dotyku?
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jak nam się śpi jest właśnie kołdra. Bez względu na temperaturę większość z nas nie wyobraża sobie położenia się do łóżka i zaśnięcia bez przykrycia się. Kołdra to więc w sypialni niezbędny gadżet. Jeśli chcemy mieć pewność, że będzie nam dobrze służyła, nie kupujmy pierwszej lepszej, tylko poświęćmy na jej wybór sporo czasu – tak, żeby mieć pewność, że wybierzemy najlepszą, jak to możliwe. Szybko przekonamy się, że warto było dokładnie przeglądać ofertę sklepów i dopłacić kilka złotych, żeby cieszyć się wysokim komfortem snu, który gwarantuje kołdra dobrej jakości.
Co to znaczy dobra kołdra?
Kiedy planujemy zakup kołdry, zaczynamy zastanawiać się na tym, co to właściwie znaczy dobra kołdra i czym powinniśmy się kierować w czasie zakupu. Podstawowa funkcja kołdry to zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa w trakcie snu i ogrzanie. Musimy jednak pamiętać, że kołdra będzie służyć nam zarówno zimą, jak i latem, kiedy temperatury znacznie wzrastają. Dobra kołdra musi zimą zapewniać nam ciepło, a latem gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza, tak żebyśmy się nie przegrzali. Zanim zdecydujemy się na kupno kołdry, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaka temperatura panuje zwykle w naszej sypialni? czy jesteśmy ciepłolubni czy wolimy, kiedy w miejscu, w którym śpimy, jest trochę chłodniej? czy kładziemy się do łóżka w piżamie, czy wolimy spać w samej bieliźnie? Odpowiedź na te pytania pomoże nam ustalić, jaka kołdra będzie dla nas odpowiednia.
Na co zwracać uwagę, kupując kołdrę?
Głównym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, w trakcie kupowania kołdry jest wypełnienie. To właśnie ono w głównej mierze decyduje o właściwościach kołdry. Wypełnienia bywają naprawdę różne, od pierza, przez wełnę i silikon po bambus. Jeśli jesteśmy alergikami, unikajmy pierza i wełny, odpowiednie będzie dla nas wypełnienie syntetyczne, które nie uczula i jest łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, gdyż kołdrę z takim wypełnieniem można prać. Na zimę wybierajmy cięższe kołdry z wełną lub pierzem w środku – najlepiej izolują ciepło. Latem odpowiedniejsze będą lżejsze, cieńsze kołdry np. z wkładem z bambusa, które zapewnią doskonałą cyrkulację i nie będą powodować przegrzania. Kiedy zdecydujemy, jaki rodzaj wkładu najbardziej nam odpowiada, podejmijmy również decyzję, co to pokrycia. Te z bawełny czy bambusa zapewni odpowiednią wentylację, poliestrowe będzie dużo bardziej wytrzymałe. Pamiętajmy również, żeby kupując kołdrę, zwrócić uwagę na rozmiar. Jeśli kupujemy kołdrę do łóżka małżeńskiego, wybierzmy jak największą, żeby żadne z partnerów nie musiało spać odkryte czy walczyć o kołdrę z małżonkiem. Po zakupie pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji, dzięki której kołdra będzie nam długo i dobrze służyła.
Zakup kołdry
Zakup kołdry jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Jak się okazuje, można na niego wydać dowolną ilość pieniędzy. Jaką jednak warto i co możemy w zamian uzyskać?
Materiał
W sklepach dostępne są różnorodne typy kołder. Przede wszystkim, można je zróżnicować ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. I tak na sklepowych półkach znajdziemy kołdry z tworzyw sztucznych i naturalnych. Te ostatnie najczęściej zrobione są z wełny owiec lub innych zwierząt. Te z tworzyw sztucznych z zewnątrz obszyte są bawełną.
Wady i zalety
Kołdry naturalne z pewnością są cięższe i to dla niektórych może być ich wadą. Jednak są bardzo ciepłe i pochodzą jedynie z naturalnych źródeł. Z kolei te sztuczne są bardzo lekkie, jednak te gorszej jakości nienajlepiej przepuszczają powietrze. To z kolei powoduje niski komfort spania, pocenie się i w konsekwencji może powodować problemy skórne.
Kołdry z tworzyw sztucznych polecane są jednak dla alergików, ponieważ w przeciwieństwie do pierza, którym na przykład wypełnione są tradycyjne poduszki i kołdry, nie uczulają. Można je także prać w pralkach, co gwarantuje zachowanie wysokiego poziomu higieny i usuwanie na bieżąco roztoczy, kurzu, brudu i potu.
Koszt
W popularnych sieciówkach kołdrę kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Wykonana jest jednak najczęściej z flizeliny, a w środku wypełniona jest niefunkcjonalnym typem waty, który w krótkim czasie się zbryla i kołdra przestaje się nadawać do użytku. Te lepsze można już zakupić za cenę kilkuset złotych, rozpoczynając od dwustu. Tego typu okrycia wystarczą nam na długie lata i warto odrobinę więcej zapłacić za komfort ich używania.
Ciepło, zimno
Kołdry różnicowane są nie tylko pod względem wielkości i materiału, z jakiego są wykonane, ale także stopnia ciepłości. I tak możemy wybierać z kilku stopni. Ten najniższy, najchłodniejszy, świetnie nadaje się na ciepłe miesiące letnie, kiedy nie potrzeba nam grubych, mocno rozgrzewających przykryć. Następnie mamy kołdry średnie, przez niektóre marki nazywane całorocznymi. To uniwersalne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą kupować kilku kołder i w zimne miesiące dodatkowo nakrywają się kocem, a w ciepłe – śpią pod kocem czy prześcieradłem. Są także kołdry zimowe, które są wyjątkowo grube i ciepłe – z pewnością największy zmarzluch pod nimi będzie się czuł komfortowo.
Dla osób ceniących rozwiązania dobre na każdą okazję, producenci opatentowali kołdrę złożoną z dwóch jednocześnie. W cieplejsze miesiące korzystamy tylko z jednej z nich, natomiast gdy mróz zaczyna dokuczać za oknami, za pomocą praktycznych klipsów można dopiąć drugą kołdrę. Kołdra nie zmienia znacząco swojego rozmiaru, więc spokojnie mieści się do tych samych poszew, tymczasem staje się dwukrotnie bardziej ciepła.
Dla ilu osób?
Kupując kołdrę warto wziąć pod uwagę także nasze zwyczaje w trakcie snu. Jeśli wraz z partnerem lubimy spać blisko siebie pod jednym okryciem, kupmy kołdrę małżeńską, czyli wielkości 200 cm na 200, Natomiast jeśli śpimy samotnie lub nie lubimy się dzielić przykryciem, warto pomyśleć o dwóch osobnych kołdrach.